1 Haziran 2015 Pazartesi

Kedi Ağaca Neden Çıktı? (Bakış Açısı)

İnsanlara bakışlarımız onlara karşı ön yargılı oluşumuz ve daha birçok neden sıralayabiliriz bakış açımızı anlatmak için. Aynı noktadan her zaman olsun bakamıyoruz. Farklı görüşlerimiz ve düşüncelerimiz ve olayı farklı yorumlayışlarımız var. Belki de böyle yaratılmamız da ki temel sebep de birbirimizin hatalarından ders çıkarmak ve doğru olana yönelmektir. Bir şeyleri anlatırken veya herhangi bir olayı yorumlarken takındığımız bu farklı tavırlar bizi çeşitlendiriyor. Böylece yeni insanlara yeni keşifler yapıyoruz. Bakış açımızı anlatmak için bunu bir örnekle betimleyelim.


Örneğin: Bir kedi ağaca çıkar ve ne yapar eder aşağı bir türlü inemez, etraftaki o çok muhterem hayvan sever arkadaşlar kedinin bu haline acır ve hemen bir itfaiyeyi arayarak kedinin ağaçtan inmesine yardım etmelerini söylerler. Bunun üzerine itfaiye gelir, büyük alkışlar ve ıslaklar arasında kediyi kurtarır. Orada bulunan o pek muhterem arkadaşlarda bu duruma pek sevinirler fakat şu soru asla sorulmaz ''Kedi ağaca neden çıktı?''. 
İşte bu arada bakış açımız devreye giriyor ve olayların farklı bir taraftan ele alınmasının bize ne derece önemli olduğunu gösteriyor. Bu arada hayvan sever arkadaşlar demişken şu kurban bayramında hayvanları kesmeyin onlarda bir can diyenlerde ayrı bir bakış açısından tabi. Neyse konumuza dönecek olursak olaya hep bir yönden bakarak insanlarımız çevremizdeki insanların neden olaya bu açıdan bu bakmadığı ve  kedinin ağaca neden çıktığını sorgulamamış olmaları. Bence bu düşünce veya bakış açısı tamamen duygusal düşünmekten kaynaklanıyor. 

Yani kedinin oraya neden çıktığını merak etmeyerek önce içimizdeki o derin acıma hissini devreye koyuyoruz. Halbuki kedinin amacı aşağıda onu merak edenlere ve duygusal hayvansever arkadaşlardan tamamen farklı. 

Peki Kedinin asıl amacı neydi? Tabi ki yeni yavrulamış kuşların yavrularını yemekti aslında. Tabi bunu bilmediğimizden kedinin o anki masum anı bizi daha çok etkileyebiliyor ister istemez. Solda gördüğümüz Erdil Yaşaroğlu'nun bu anlamlı karikatürü sanırım komik bir üslupla bu olayı anlatıyor bize. bu konuya bir son verecek olursak farklı düşüncelerimiz, anlayış tarzlarımız ve farklı bakışlarımızın olduğunu bildiğimiz halde birbirimize karşı duyduğumuz kin ve nefretin temel sebebi olarak bakış açımızın farklı düşünmeyip herkesin bizim gibi düşünmemizi istemekten kaynaklandığını düşünüyorum. Başkalarının bizim gibi olmasını beklemek yerine onlarında bakışlarından olaya bakmayı bilmemiz gerekiyor bence. Böylece aramızda yaşanan problemlere ve sıkıntılara dur diyebiliriz. Farklı bir açıdan hayata bakmanız dileğiyle....

Sevdiğim Sözler

''Buradan bir kova su gibi görünüyor; ama bir karıncanın bakış açısından engin bir okyanus, bir filin bakış açısından sadece soğuk bir içecek, bir balığın bakış açısından ise elbette onun yurdu...''
Phantom Tool Booth

''Birine perdeler harika görünürken, diğerine harikalar perde görünür.''
Rasim Özdenören  
                             
''Eğer başarının herhangi bir sırrı varsa bu diğer insanın görüş noktasını anlama ve olayları kendi açınızdan görebildiğiniz kadar, onun açısından da görme yeteneğiniz de yatmaktadır.''
Henry Ford
6 yorum:

 1. Ben de başka bir bakış açısı sunmak istedim yazıyı okuyunca. Nedense ben de kedinin ağaçtan indikten sonraki halini merak ederim hep. Ne yiyecek ne içecek bu kadar kötü insanın arasında nasıl yaşayacak, bir araba mı ezecek onu, bir zalim mi tekmeleyecek... Evi olmayacak mı... Bunları düşünürüm. Yani asıl mesele ağaçtan indirilmesi değil ki. Yaşayabileceği güvenli bir ortam sunulması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da farklı bir bakış açısı tabi ama sanırım öyle bir ortam hiç sunulamayacak kedilere.... Yorum için Teşekkürler :)

   Sil
 2. bununla ilgili başka bir örnek okumuştum dün:tren seyahati boyunca ağlayan 2 çocuğunuda susturmaya çalışmayan ve yolcuların rahatsız olup olmayacağına aldırmaz gibi görünen adamınbiraz önce hastaneden geldiğini ve çocuklarının annesini,eşini kaybettiğini kim bilebilir ki ?

  YanıtlaSil
 3. bu konuya bir son verecek olursak farklı düşüncelerimiz, anlayış tarzlarımız ve farklı bakışlarımızın olduğunu bildiğimiz halde birbirimize karşı duyduğumuz kin ve nefretin temel sebebi olarak bakış açımızın farklı düşünmeyip herkesin bizim gibi düşünmemizi istemekten kaynaklandığını düşünüyorum.bunlar senin düşüncelerin ama... ben halen kedinin cıkarları doğrultusunda agaca cıktığını düünüyorum:)) insanlar çıkarları uğrana rezilde olur veziırde olabilir:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki öyle bir zaman sonra hırslarımız ve isteklerimizi benliğimizin önüne geçiyor ve o an sadece kendimizi düşünüyoruz bu açıdan çıkarlar her zaman ön planda oluyor.

   Sil